Loading...

DİZAYNKENT

Tasarımda Güncel Trendler

Grafik-Tasarimlarda-Guncel-Trendler
Grafik Tasarımlarda Güncel Trendler
  • 12 / EYLÜL / 2017
  • Admin
Görsel tüm alanlarda olduğu gibi grafik tasarımda da trendler her yıl değişim gösteriyor. Markalar ve tasarımcılar tarafından yakından takip edilen gelişmeler ve toplumun tepkisi, yeni trenlere de yön veriyor. 

Moda ve aksesuar trendlerinde olduğu gibi renk kullanımlarının oldukça ön planda olduğu grafik tasarım çalışmalarında da güncel kalmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. 

Grafik Tasarım Nedir?


Verilmek istenen mesajı, görsel kullanarak tüketicilere ulaştıran tüm çalışmalar grafik tasarım çatısı altındadır. Güncel kullanım bakımından iki ana dala ayrılan grafik tasarımlar, farklı özelliklerde hazırlanabilir. 

Offline ya da çevrim dışı olarak adlandırılan ve basılı şekilde tüketicilere ulaştırılan tasarımlar, el afişi ve billboard gibi geniş bir yelpazede çalışılır. Boyut bakımından birbirinden ayrışan bu çalışmalar, teknik bakımdan da farklı özellikler barındırır. 

Online ya da çevrim içi olarak adlandırılan çalışmalarda ise web site, mobil uygulama ve banner tasarımları gibi farklı kategoriler yer alır. İnternet üzerinde yayınlanan reklam, promosyon ve tanıtım gibi çalışmalarda yoğun şekilde kullanılan tasarımlar genellikle daha küçük boyutlarda hazırlanır. 

Grafik Tasarımlarda Güncel Trendler


Son yıllarda grafik tasarımlarda yaşanan en önemli trendlerden bazıları renk kullanımları ile ilgili. Siyah, gri ve beyazı arkada bırakmaya başladığımız bu dönemde daha cesur renklerin ön planda olduğunu görmekteyiz. 
Yeşil, pembe ve turuncuların ön plana çıkmaya başladığı grafik tasarımlarda pastel ve yarı saydam kullanımı da giderek artıyor. 

Bir diğer önemli gelişme de kullanılan tipografilerde görülmekte. Klasikleşmiş fontlar yerine, büyük ve çoklu font kullanımlarının öne çıktığını görüyoruz. Kıvrımlı ve dik fontların bir arada kullanılması, online ve offline tasarımlarda modern bir görünüm yakalanmasını sağlıyor. Özellikle Google Fonts üzerinde sunulan ve tüm tarayıcılarda düzgün şekilde kullanılan fontlar sayesinde web sitenizde de farklı font kullanımı gerçekleştirebilmeniz amaçlanıyor. 

Grafik tasarımlarda son birkaç yıldır ön plana çıkan trendlerden biri, çizim ikonların yoğun şekilde kullanılması oldu. Dropbox ve Google tarafından yoğun şekilde kullanılan ve illüstrasyon şeklinde hazırlanan görseller, samimi ama güncel bir görünüm sunuyor. 
Son olarak minimalizmin köklerine geri dönüş yaşanan grafik tasarım trendlerinde, daha az metin ve daha fazla görsel kullanıldığını da belirtelim.