Loading...

DİZAYNKENT

E-ticarette Başarının Sırrı

E-ticaret-Sitenizde-Donusumleri-Arttirmak-Icin-Yapmaniz-Gerekenler
E-ticaret Sitenizde Dönüşümleri Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler
  • 11 / EYLÜL / 2017
  • Admin
Gelişen teknolojiler, alışkanlıklarımızın da değişmesini sağlıyor. Bunun en önemli örneklerinden biri, e-ticaret satış hacminin her sene katlanarak artması. Peki e-ticaret sitenizdeki dönüşümleri arttırmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?
En kolay alışveriş yöntemi olarak hayatımıza giren e-ticaret satış kanalı, günlük hayatımızın büyük bir kısmını kaplamaya başladı. Yemek, giysi ve elektronik ürünlerin yanı sıra aksesuar ve mobilya gibi tüm ürünleri zahmetsizce alabildiğimiz kanal sayesinde evden ayrılmadan tüm ihtiyaçları karşılamak mümkün. 

E-ticarette Başarının Sırrı


E-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıların ortalama olarak %1 ile %2’si alışveriş işlemini tamamlar ve ödeme gerçekleştirir. Bu oran oldukça düşük gibi gözüküyor olsa da, ziyaret sayısının yüksek olması ile anlamlı gelirler yaratabilir. 
İnternet kullanıcıları arasında yapılan araştırmalarda, alışverişten vazgeçme nedenlerinden en önemlisinin kargo süreçleri olduğu belirlenmiştir. Kargo süresinin uzunluğu ve kişinin daha önce sorun yaşadığı bir kargo firması ile çalışılması gibi sebeplerin yanı sıra, kargo ücretinin yüksek olması da alışverişten vazgeçme sebeplerinden biridir. 

Satış oranlarınızı yükseltmek için en etkili yöntemlerden biri, belirli bir tutar üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo uygulamasına başlamaktır. 

E-ticaret Sitenizde Dönüşümleri Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler


Her web sitesi, birbirinden farklı şekillerde ve teknolojilerle çalışır. E-ticaret sitenizde dönüşümleri arttırmak için ilk yapmanız gereken, verilerinizi analiz etmek ve sorunları tespit etmektir. 
Google Analytics ve Yandex Metrica gibi analiz programları, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların işlemleri hakkında verilere erişmenizi sağlar. 
Funnel olarak adlandırılan ve kullanıcıların yüzde kaçının sonraki adımlara geçtiğini gösteren işlem hunileri sayesinde, alışverişten tam olarak hangi adımda vazgeçildiğini belirleyebilirsiniz. 

Aynı zamanda hemen çıkma ve çıkış oranlarını inceleyerek sayfalarınızdan hangilerinin iyi performans gösterdiğini de belirleyebilir, performansı kötü olanları yeniden düzenleyebilirsiniz. 
Sitenizde kullanılabilecek ödeme yöntemlerinin çeşitliliği, farklı kargo opsiyonlarına yer verilmesi ve kargo süresinin kısa tutulması da dönüşümlerinizin artmasına katkı sağlayacak diğer önemli noktalar. 

Dönemsel ya da düzenli olarak yaptığınız kampanya ve indirimlerin ana sayfanızda kullanıcıya gösterilmesi, ürün ve ödeme sayfalarında ise küçük görsellerle hatırlatılması ile kullanıcılarınızı alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.