Loading...

DİZAYNKENT

Dünyanın En Başarılı Mobil Oyunları

Basarili-Mobil-Oyunlarin-Ortak-Ozellikleri
Başarılı Mobil Oyunların Ortak Özellikleri
  • 13 / EYLÜL / 2017
  • Admin
Akıllı telefonların yaygın kullanıma dönüşmesi, teknoloji ve yazılım bakımından pek çok gelişmeyi de beraberinde getirdi. Sadece haberleşme için kullanılmaktan çıkarak, bilgisayarda yapılabilen tüm işlemleri cebimize sığdıran cihazlar sayesinde mobil uygulamalar da popülerleşmeye başladı. 

Akıllı telefonlar için hazırlanan uygulamalar, alışverişten bankacılığa kadar pek çok farklı alanda işlerimizi kolaylaştırıyor. Bu yeni yazılımlar arasında en çok bilinenler ise mobil oyunlar. Tüm dünyada yüz milyonlarca kullanıcıya erişen başarılı mobil oyunlar ortak noktaları ile şaşırtıcı veriler ortaya koyuyor. 

Dünyanın En Başarılı Mobil Oyunları


Mobil oyunların pek çok farklı alt kategorisi ve türü bulunuyor. Başarılı oyunları ise farklı kriterlerde değerlendirmek mümkün. Ancak dünya çapında en yüksek kullanıcı sayısına ulaşabilen oyunlar da mevcut. 

En çok indirme rakamına erişebilen mobil oyunlar arasında Crash of Clans, Subway Surfers, Angry Birds ve Candy Crush Saga bulunuyor. 
Ülkemizde Peak Games yayınladığı oyunlar ile başarıya ulaşan devler arasında yer alıyor. Aynı zamanda bireysel oyun yazılımcıları da milyonlarca indirme rakamlarına ulaşabiliyor. Ülkemizin en önemli oyun geliştiricilerinden Soner Kara tarafından geliştirilen Traffic Racer isimli oyun, yaklaşık olarak 300 milyon kullanıcı tarafından indirilmeyi başardı. 

Başarılı Mobil Oyunların Ortak Özellikleri


Geliştirdiğiniz mobil oyunun başarıya ulaşmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Grafiklerinizin kalitesi ve teknik detayların yanı sıra, oyun kurgusu ve oynanışı da oldukça önemli. 

Oyunun basit ve anlaşılır olması, uzun vadede başarı için oldukça önemlidir. Kullanıcıların oyuna başladıkları andan itibaren ne yapmaları gerektiğini ve nasıl oynayabileceklerini anlaması gerekir. 

Oyununuzu indirmeye açmadan önce gerekli testlerin yapıldığından da emin olmalısınız. Başarılı mobil oyunların ortak özelliği, yayın öncesi kapsamlı testlerden geçirilmeleridir.
Oyun belirli cihazlarda çalışmıyor ya da sorunlu şekilde çalışıyorsa, öncelikle bu düzeltmeleri tamamlamalısınız. 

Oyununuzun başarılı olması için en önemli adımlardan biri de, düzenli güncelleme ve geliştirmelerdir. Bu güncellemelerde yeni özellikler ve aşamalar eklemek, mümkünse haftalık ya da aylık yarışmalar düzenlemek kullanıcıların oyun ile etkileşimini arttıracaktır. 

Kullanıcıların geri dönüşlerine ve şikayetlerine de önem vermelisiniz. Oyununuzun belirli aşamaları ya da bölümleri kullanıcılar tarafından beğenilmemiş olabilir. Bu bölümleri yeniden gözden geçirmeli ve gerekliyse değiştirmelisiniz.